Všichni se podívejte (dokončení)

(Začátek příběhu najdete na https://www.naslouchamti.cz/vsichni-se-podivejte/)

Trucuju!

Cestou od plastického chirurga se stavím na posilněnou v kavárně a s pocitem trucu vůči zásobám tuku na stehnech si objednávám zmrzlinový pohár s dvojitou dávkou šlehačky. Dřepnu si do kouta jako správný vyvrženec a sleduju cvrkot.

O dva stoly dálDíky empatii a správnému úhlu pohledu jste v pohodě sedí poměrně zajímavá dvojice: on vychrtlý dlouhán s pronikavým pohledem, ona malá kulaťoučká mamina s podivně zastřiženými vlasy. Vzhledově k sobě vůbec neladí, ale když spolu hovoří, zní to jako úžasná orchestrální skladba plná emocí. Sleduju a hlavně poslouchám je s čím dál větším zaujetím. Z hovoru vyrozumím, že se jedná o manželský pár. On něco horečně vypráví, ona se tomu chichotá. Povídají si o jakémsi divadle z dnešního odpoledne, na kterém ona vystupovala pro nemocné děti. Z jeho poznámek je znát, jak je na ni pyšný. Společně pak hovoří o dětech.

Ten divadelní zážitek oba očividně velmi prožívali. Jsou naprosto úžasní! Připadám si hloupě, že já jsem místo něčeho podobně užitečného na sebe nechala čmárat jednoho šílence podivné klikiháky. Tady přidat, tady ubrat, výsledkem je jedna totálně rozložená osobnost.

Před odchodem z cukrárny si ještě odskočím na toaletu. Když vylezu z kabinky, před zrcadlem stojí ona, ta žena s divnými vlasy. Teď je na sobě nemá. Je to totiž paruka. Okamžitě mi to dojde. Ta žena chodí na chemoterapii! Zřejmě tak se dostala k tomu divadlu na dětské onkologii! A dochází mi další věc: jejímu muži nesejde na tom, že je holohlavá, dokonce ani že je silná, a to i po chemoterapii. Záleží mu na ní, na jejím zdraví a hlavně jejím smíchu!

A tak to má přece být. Proto si vážíme jeden druhého. Proto chceme být spolu. Proč na to pořád zapomínáme? Ten pár z cukrárny by měli vystavovat. Všichni se podívejte, jak to mám vypadat, všichni. Ale pozor, exponát neprodejný! Hodnota lásky se nedá vyčíslit. Bill Gates by na to asi měl, ale cestou by se mu stejně poklad proměnil v prach.

A víte co? Kašlu na zrcadla! Dám si inzerát. Najdu si horolezce!

Autorka: Renata Šindelářová