Všichni se podívejte (1. část)

Zrcadlo

Naslouchám sama sobě

Strašlivě nerada se na sebe dívám do zrcadla. Stydím se. A neříkejte mi nic o podceňování. Zrcadlo nelže. Vidím, co vidím. Mám nos jak skobu pro horolezce.

Vždycky když brácha vypráví o tom svém hororovém zážitku z Dolomit, bleskne mi hlavou, že mít s sebou mě se svým frňákem, bylo by po problému. A co je ještě horší, že tenhle frňák je vlastně jediný zajímavý místo v jinak bezúrodné planině nudnosti.

Můj obličej, to je paleta průměrnosti, ze které vyčnívá Cyranův pahorek. Tak vidíte, i Cyrano trpěl svým velkým nosem, a to to byl chlap a ještě žil v době, kdy se na dokonalost nedbalo tolik jako dnes. Dnes je krása to nejdůležitější. Pro ženu. Pro muže peníze, aby mohl ženě tu krásu zaplatit. Plastickou operaci, kosmetickou a kadeřnickou péči, značkové oblečení.

Já muže nemám a se skobou ho ani nenajdu. Tak dobře, máte pravdu. Jo, zavolám na to dobře zapamatovatelné číslo kliniky plastické chirurgie, jejíž upoutávku jsem viděla v televizi, a to hned.

Konec trápení

Druhý den letím celá natěšená na konzultaci. Třeba zjistím, že ta záležitost bude vyřešená rychle, bezbolestně a s velkou slevou pro nové zákazníky… Ale kdepak, je to docela obráceně. Dozvím se tu, že je to se mnou ještě horší, než jsem si myslela. Vlastně jsem úplná zrůda. Div, že ještě v tomhle stavu vylezu na ulici! Straším děti.

Potřebuji totiž ne jednu, ale hned tucet operací. Kromě skoby bychom tu ještě měli dvě povislá víčka, několik hlubokých vrásek na čele, jedno ucho výš než druhé, křivě rostlý upíří špičák, jedno ošklivé znaménko ve tvaru stegosaura (pan doktor je očividně odborník na druhohory), dvě nedorostlá kůzlátka (a dokáže být i drze vtipný), dvě napěchované zásobárny tuku na stehnech a nakonec, to je snad ze všeho nejhorší, odpornou jizvu na levém koleni připomínající mou dávnou šikovnost při jízdě na kole.

Nejsem si zcela jistá tím, jak si s tímhle zjištěním poradím. Mám vážně prodat veškerý svůj majetek, abych nechala předělat na robocopa? Nebo si mám jít raději vyhlédnout místečko na Nuselském mostě? Nevím, která z těch představ je děsivější. Opravdu tohle chci?

(Má to řešení? Mrkněte na https://www.naslouchamti.cz/vsichni-se-podivejte-dokonceni/)

Autorka: Renata Šindelářová